30 січня 2009 року / 12:02
Колообіг сміття в природі
Категорія: Екологія
Мешканці села Камінне Надвірнянського району вже кілька років не можуть пити воду з криниць. Вони вважають, що вода стала непридатною для споживання через сміття, яке звозять у несанкціонований кар'єр поблизу села.
Після вивозу цінних для будівництва гравію та піску залишаються великі ями, в які жителі ближніх сіл висипають тонни сміття, що гірше, не лише побутового, а й промислового. Отруйні стоки, не маючи перешкод, можуть потрапити до підземних вод, а звідти — у річку і криниці.
Депутат обласної ради Володимир Пушкар від минулого літа намагається достукатися до свідомості керівництва села. За його словами, це стихійне сміттєзвалище вже розтягнулося на 2–3 гектари. І поки копають ями, вибираючи гравійно-піскову суміш, доти буде розростатися смітник.
Селяни розповідають, що санстанція взяла проби води з трьох криниць у селі, і воду у всіх трьох визнано непридатною для споживання. Оголошення про заборону вживання сирої води висить і в Камінецькій сільській раді.
А от сільський голова Андрій Федорович запевняє, що жодної проблеми немає. Про незаконний відбір гравію з-під його села він нічого не знає, а «хто там що возить» — його не цікавить. Сміття ж обіцяє прибрати до кінця березня — як зобов'язала екологічна інспекція.
Рейдова перевірка екологів засвідчила несанкціонований відбір гравійно-піщаної суміші з околиць Камінного. До того ж зафіксувала засмічення земель і відсутність родючого шару ґрунту. Сільського голову і ще двох осіб притягнули до адміністративної відповідальності.
Михайло Чорній, начальник відділу Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області не знає, хто повинен відшкодувати збитки. Але він запевнив, що всі матеріали справи буде надіслано до Івано-Франківської міжрайонної природоохоронної прокуратури.
В області таких стихійних сміттєзвалищ дуже багато, сільські голови ігнорують приписи екологічної інспекції. Сподіваємося, природоохоронні органи зможуть оцінити шкоду і знайти винних. А ми якнайшвидше навчимося культури збору і сортування сміття.
Що діється з Івано-Франківським міським сміттєзвалищем ви можете прочитати у статті «Куди дівається міське сміття» на сайті Наше місто. Тут також ситуація на межі екологічної катастрофи.