15 січня 2009 року / 17:19
Коляда — це молитва
Категорія: Культура, Мистецтво, Туризм, Релігія
Чи не найбільш оригінально святкують Різдво у самому серці Карпат — Верховині. Тут збереглося багато стародавніх гуцульських традицій та обрядів, які приваблюють туристів і захоплюють дітей.
У час різдвяно-новорічних свят гості Верховинщини найбільше заслуховуються старовинними гуцульськими колядками, їх тут називають «плєс». Гірські колядники не минають жодної хати і «плєшут» для кожної родини.
Як і колядки, які вони заспівують, кожна «колядницька партія» на Гуцульщині особлива та оригінальна. Але і тут є свої правила: найголовнішого з гурту називають «березою» — це соліст, є ще «виборця», який збирає колядників, музикант і, звичайно, самі колядники.
Гурт колядників з Криворівні має двох музикантів — по 72 і 11 років. А головний інструмент, без якого не обходиться жодна забава — скрипка. 11-річний Миколка Цвіленюк навчився грати на скрипці порівняно недавно, проте до поважного гурту колядників хлопця таки взяли. Він розказує, що вже два роки перед тим ходив колядувати, але не грав, а тільки «плєсав».
До різдвяної колядки всі карпатські горяни ставляться дуже серйозно. Одне з найважливіших правил під час колядування, якого всі дотримуються неухильно, — не зловживати алкоголем і поводити себе пристойно. Адже коляда — дуже урочиста пісня.
«Я ходжу в колядниках, бо я велику маю охоту, — говорить 72-річний Іван Плитка, музикант гурту колядників із Криворівні. — Прославляти колядою — це ж молитва. Віншувати людей — понад усе цінніше».
Колядують на Гуцульщині виключно чоловіки. Кожна колядницька партія має свою визначену територію, на якій боронь Боже оминути хоч одну хату. Але для туристів на вулиці колядники співають з великим задоволенням.
«В нас теж колядують, але не так, — говорить Октавіан Зеленівський, турист із Черкащини. — Я сьогодні ходжу за ними цілий день… Дав 50 і ще 50 дам, щоб колядували. Ці гуцули — хороші люди».
У рамках фестивалю «Різдво в Карпатах» на співочому полі у Верховині колядували 9 найкращих гуцульських гуртів. Фестиваль триватиме ще два дні. За цей час гості ознайомляться із туристичними можливостями чотирьох етнорегіонів Прикарпаття — Гуцульщини, Бойківщини, Покуття і Опілля.