18 грудня 2008 року / 12:29
Народжує жінка, а виховує громада
Категорія: Соціальна сфера
У народі кажуть: «Народжує жінка, а виховує громада». Чи не найяскравіше підтвердили це учасники міської науково-практичної конференції «Діти вулиці». Права, проблеми та захист майбутнього покоління — питання, які піднімає служба у справах дітей Івано-Франківська.
Соціальна проблема, що розглядалася на конференції, існує в багатьох країнах світу. В тому числі й у економічно розвинених. В Україні поняття «діти вулиці» законодавчо не визначене, однак є всі підстави стверджувати, що воно об'єднує в собі два інших — «безпритульні» та «бездоглядні».
І ті, й інші потребують державної підтримки. Для цього в Івано-Франківську діє програма під назвою «Подолання дитячої безпритульності та бездоглядності», розрахована на 2007–2010 роки. Конференція стала частиною цього проекту.
Організатори провели ґрунтовну підготовку до зустрічі. Раніше відбулися кілька круглих столів, які стосувалися певних аспектів теми. Проблему обговорювали з освітянами, з молодіжними та жіночими громадськими організаціями. Своє бачення подолання безпритульності та бездоглядності висловили медичні працівники, правоохоронні органи.
«Ми розуміємо, що це багатогранна тема, яка зачіпає практично всі сфери життя людини, — говорить Зінаїда Федорук, заступниця міського голови. — В кожному круглому столі ми намагалися виокремити позитивне, яке вже вдалося зробити, і проблеми, над якими необхідно далі працювати».
Учасники проекту прагнуть віднайти комплексний підхід до вирішення проблеми безпритульності. Вони працюють на реінтеграцію родини і дитини. Результати роботи повинні забезпечити або збереження біологічних зв'язків, або знайти такі форми сімейної опіки і виховання, які створять дітям природне сімейне оточення.
Вже й зараз у цій сфері до кожного питання підходять особливо скурпульозно. В силу індивідуальних особливостей та травматичного досвіду кожній дитині окремо підбирають форму усиновлення — прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу чи опікунську родину.
Щоб уберегти дітей від сімейних проблем на Івано-Франківщині діє кілька установ. До прикладу, в школі-садку № 3 приймають малюків з кризових сімей. Обласний реабілітаційний центр «Мединя» та обласний притулок допомагають службі у справах дітей і соціальній службі вирішувати проблеми дітей.
Ще одним важливим чинником для порятунку дітей у таких ситуаціях є роз'яснення та інформування. Зокрема, фестивалі «Повір у себе», «Я маю право» та новий збірник нормативних актів мають ознайомити дітей з їхніми правами та можливостями.