4 грудня 2008 року / 17:30
Використовувати, але не виснажувати Карпати
Категорія: Екологія, Технології
Карпатські гори, де живе майже 18 мільйонів людей, вже 5 років знаходяться під охороною міжнародного договору, який передбачає збереження багатої живої природи, дивовижних ландшафтів та культурної спадщини краю.
Рамкова Конвенція про охорону та сталий розвиток Карпат (Карпатська конвенція) була прийнята в травні 2003 року на V Всеєвропейській міністерській конференції «Довкілля для Європи» за згоди Чехії, Угорщини, Польщі, Румунії, Сербії та Чорногорії, Словачини та України.
На міжнародній науково-практичній конференції «Гірське лісівництво в контексті виконання Карпатської конвенції про охорону і сталий розвиток регіону» учасники повинні підбити підсумки роботи основних засад конвенції. Зустріч в Івано-Франківську з цього приводу триватиме два дні.
Обмінятись досвідом роботи та підбити підсумки реалізації основних засад Карпатської конвенції приїхали фахівці з Криму, Львова, Харкова та Києва. Особливу увагу учасники зустрічі звернуть на гірське лісівництво і новий ландштафтно-водозбірний принцип господарської діяльності в Карпатах.
Обговорюватиметься і лісо-топологічний принцип господарки, який допомагають впроваджувати чеські колеги. В рамках співпраці відпрацьовуються наукові підходи до ведення господарства з позиції топологічного принципу, який реалізується в Чехії. За словами Василя Парпана, директора науково-дослідного інституту гірського лісівництва імені П. Пастернака, найбільше напрацювань має новий генетико-популяційний принцип, який керівництво інституту має намір реалізувати на практиці.
Карпатська конвенція наголошує на винятковому екологічному значенні Карпат, розташованих у центрі Європи. Адже Карпати — найбільш лісистий регіон держави. Вони займають більше 7 % території України, у них зосереджено 20 % українських лісів. Фахівці застерігають, що лише поєднання нових підходів — екологічного, економічного та соціального — допоможе зберегти карпатські ліси для наступних поколінь.
За підсумками роботи учасники мінародної науково-практичної конференції планують прийняти резолюцію, яка, сподіваються, стане пріоритетною у вирішенні завдань розвитку лісового господарства в гірських умовах Карпат.