19 листопада 2008 року / 14:27
Діти навчать, як зробити місто чистим
Категорія: Екологія, Суспільство
Європейське місто повинно бути чистим, про це ніхто не сперечатиметься. Переробка сміття у світі є досить прибутковою справою, прикарпатці ж тільки починають це розуміти.
Сортування, утилізація і переробка сміття, скажімо, в Китаї відбувається без проблем — маємо «Все по 3», по 5, по 8 і 10. Килимки під двері, штучні квіти, горнятка, вазочки і багато іншого не що інше, як колишнє сміття.
В Івано-Франківську сортують PET-пляшки, папір, скло, плівку та металобрухт. Здавай, скільки душа бажає, і отримуй за це гроші. Але, скажете, не так вже й погано ми живемо, щоб сортувати сміття, хай і за гроші. Нехай п'янички порпаються в смітниках.
Та екологічна свідомість по-трохи прокидається і в нашому європейському місті. Івано-франківські підприємці вже почали нелегку роботу з переробки поліетилену, міцність їхньої черепиці перевірено на практиці. Коломийський підприємець Олександр Кузнєцов утилізує PET-пляшки і відправляє їх на переробку до Києва.
В липні 2008 року Благодійна громадська фундація імені короля Юрія в рамках програми «Світ стане кращим!» оголосила продовження конкурсів міні-грантів «Не бути осторонь — творити зміни» та «Змінимо наш світ». Метою останнього стала підтримка громадських ініціатив, спрямованих на покращення екологічного середовища міста. Передбачалась також підтримка міні-проектів екологічно-урбаністичного спрямування.
Івано-Франківський молодіжний громадський центр «Еталон» виграв екологічний проект, що дало змогу залучити до співпраці учнів та вчителів. Втілення ідеї стало продовженням попереднього проекту під назвою «Сміття менше — життя краще».
Екологічну освіту варто починати зі школи, переконана методист управління освіти і науки Івано-Франківського міськвиконкому Леся Руда. У проекті, що тривав 4 місяці, разом з учнями 7–10 класів брали участь і вчителі. Авторів найкращих проектів нагороджено грамотами, цінними подарунками і солодкими призами.
Учасники проекту — учні угорницької школи, першої української гімназії, загальноосвітніх шкіл № 1, 2, 4, 10, 15 та 24 стали авторами учнівських бізнес-планів. Деякі називають свої ідеї надзвичайно рентабельними для підприємців.
Дитячий максималізм та їхня віра у добро не можуть не розчулити. Та реальність хотілося б бачити кращою, адже тільки одиниці дорослих, розумних людей знаходять золото в смітті. Школярам над цим замислюватись не варто.