3 жовтня 2008 року / 11:36
На шляху довіри до правосуддя
Категорія: Суспільство
Стартувала всеукраїнська кампанія із підвищення довіри до правосуддя. Представники Судової асоціації України «Фундація сприяння правосуддю» відвідують різні регіони, вивчають ситуацію на місцях, проводять прийом громадян. Прислуховуються до рекомендацій для поліпшення судочинства. І це лише перші кроки.
Заступник голови ради суддів Сергій Міщенко, який цими днями гостював на Прикарпатті не приховує, що українці досі мало довіряють суддям. І це при тому, що за рік українськими судами розглядається біля 8 мільйонів справ.
«Безумовно, довіра до суду має ґрунтуватися ще й на законних, обґрунтованих рішеннях, — говорить пан Міщенко. — Але я вас запевнюю, що 97–98 % судових рішень є законними і обґрунтованими. І тільки 2–3 %, дивлячись у яких юрисдикціях, — змінюються або скасовуються. Тому казати, що судова система у нас хвора, що їй вірити не можна, що там не можна вирішити жодну справу або отримати законне, обґрунтоване рішення — це неправда».
Вирішити проблему можна тільки спільно. Більшість судових засідань відкриті для людей. Про діяльність судів і деякі резонансні рішення можна дізнатися через засоби масової інформації. Голова апеляційного суду Івано-Франківської області Павло Гвоздик наголосив, що проблематика довіри стосується всіх державних органів, але судова система має можливість бути більш відкритою.
«На відміну від будь-яких інших державних інституцій, скажімо, тих самих державних адміністрацій, якихось управлінь органів державної влади чи місцевого самоврядування, в суді будь-яке питання вирішується на відкритому судовому засіданні», — підкреслив пан Гвоздик.
Звичайно, не так легко прослідкувати розгляд і етап вирішення будь-якої скарги, наприклад, у виконкомі міста чи в обласній адміністрації. А на судове засідання попасти значно легше. Досить мати з собою паспорт — і ви можете слідкувати за ходом засідання.
«В цьому і полягає відкритість, — говорить Павло Гвоздик, — і ми прагнемо, щоб це використовувалось якомога ширше».
Громадські слухання, які відбулися вчора, власне стосувалися відносин судової влади і громадськості. Судді стверджують, що немає підстав звинувачувати їх у необґрунтованості рішень. На Івано-Франківщині за останні п'ять років не було зафіксовано жодної вмотивованої скарги на незаконні дії людей у мантіях.
У рамках кампанії щодо підвищення довіри до правосуддя, буде проведено опитування громадян. Отримані рекомендації обіцяють втілити у життя.