7 липня 2008 року / 15:31
Відкриття переходу в Шибеному наблизить нас до Європи
Категорія: Туризм
Україна та Румунія стануть ближчими після відкриття пункту пропуску між Івано-Франківщиною та Марамурешем в селі Шибене Верховинського району — так вважають лідери прикордонних громад, які зустрілися за круглим столом у Верховині. Засідання відбулося в рамках реалізації проекту «Створення транскордонної мережі розвитку туризму між Івано-Франківською областю України та повітом Марамуреш Румунії», що є частиною програми сусідства «Румунія — Україна» та фінансується Євросоюзом.
Івано-Франківська область має 40 км кордону з Румунією — державою, що входить до Євросоюзу. Відсутність міжнародного пункту пропуску на цьому відрізку гальмує чимало задекларованих планів транскордонної співпраці, добросусідських відносин і зміцнення культурних зв'язків двох держав. Іншими словами, затримує рух України до вступу в ЄС.
Представники громадських організацій, органів місцевого самоврядування, виконавчої влади з обох сторін кордону обговорили правові, економічні та соціальні переваги відкриття міжнародного пункту пропуску в Шибеному.
Перелік пунктів перетину кордону, означений міжнародною угодою між Україною та Румунією, не містить пункту в Шибеному, про який говорилося на зустрічі. Це питання обговорюється вже 10 років, але суттєвих зрушень, нажаль, немає. А по ту сторону кордону в Румунії живе 30 000 етнічних українців, які прагнуть зберегти свою національну самобутність.
«Нас, так як і вас, комуністичний лад потяг назад, — говорить Степан Онча, сільський голова Поєнієле-де-суб-Мунте, суміжного з Шибеним румунського села, — так що ми недалеко попереду вас. Великої різниці між нами немає». Пан Онча вважає, що проект дійде до завершення за 3–4 роки, якщо керівники держав його підтримають.
Зацікавлені у відкритті пункту пропуску і місцеві громади Верховинщини. Ярослав Кікінчук, голова Верховинської районної ради впевнений, що це можливість розвитку області та громади Верховинського району.
«Ми знаємо, що румуни з того боку призабули звичаї і культуру, але не забули, звідки їхні корені, — говорить пан Кікінчук. — Це найважливіше — обмін між громадами, обмін традиціями».
В рамках круглого столу відбулося підписання меморандуму між адміністрацією Верховинщини та мерією Поєнієле-де-суб-Мунте про співпрацю в напрямку відкриття пункту пропуску через українсько-румунський кордон. До найвищої влади обидвох держав учасники зустрічі скерували прохання забезпечити прийняття рішень про відкриття цього пункту.