22 травня 2008 року / 16:06
Хтось настійливо хоче замурувати панно Заливахи у «Білому камені»
Категорія: Суспільство
Нещодавно інтелігенція Івано-Франківська відзначила сумну дату — першу річницю смерті відомого художника Опанаса Заливахи. Навіть по смерті немає спокою творча спадщина митця — у приміщенні кав'ярні «Білий камінь» сьогодні вирували пристрасті.
Одразу варто наголосити, що вже не вперше Івано-Франківську вирують пристрасті навколо культурної спадщини. Але якщо автор ще живе, то він сам може розпоряджатися своїми роботами. Інша справа, якщо відстояти інтереси автора немає кому.
Кав'ярня «Білий камінь» була улюбленим місцем багатьох журналістів, художників і навіть спортсменів. Але переважна більшість відвідувачів навіть не підозрювали, що п'ють каву з коньяком у інтер'єрі, створеному Опанасом Заливахою.
Все тече, все міняється. Замість кав'ярні тепер тут вирішили зробити філію банку. Документи оформлені, можна починати роботу. Почувши, що панно Заливахи мають зашити гіпсокартоном і пам'ятаючи про сумнозвісну долю інтер'єрів «Медівня», «Молочне» та квіткової крамниці «Едельвейс», панове інтелігенти занепокоїлись.
Директор ТОВ «Кафе «Білий камінь» Володимир Мовчан запевняє, що орендаря попереджено про цінність елементу дизайну і зобов'язано до утримання панно в належному стані. Проте справа ускладнилася тим, що частина мешканців міста не хоче, щоб тут було щось інше, ніж кав'ярня.
Володимир Ковальчик, перший заступник начальника управління юстиції, підкреслив, що близько сотні авторитетних людей Івано-Франківська не погоджуються з таким перепрофілюванням приміщення кафе: «Ми ставимо питання не просто, що має бути банк і зберегти оце все, бо банку ці камінчики не потрібні. Ми ставимо питання, що в пам'ять Опанаса Заливахи, найвідомішої людини в Україні, а в місті тим паче, тут має залишитися кав'ярня».
«Заливаха був дороговказом як мистець, як художник, як людина для молодого покоління», — впевнений підприємець Михайло Вітушинський. Він вважає, що знищення праць Заливахи — це повторення репресій, практично інквізиція.
Охоронці культурної спадщини вимагають розірвати договір міста з банком, бо вбачають у ньому порушення Закону про охорону культурної спадщини. Протиправні дії полягають у відсутності згоди органу охорони культурної спадщини на передачу приміщення орендарю, а також у відсутності охоронних договорів на збереження пам'ятки.
Мабуть, у кожному місті Європи є особливі кафе, де зустрічаються відомі люди. Туристи спеціально шукають такі місця, а екскурсії обов'язково включають відомі кав'ярні у свої маршрути. Проте у нас такої культури ще немає, працівники «Білого каменя» стверджують, що навіть у річницю смерті Опанаса Заливахи ніхто не цікавився панно.
Рішення здати приміщення в оренду усі співвласники прийняли добровільно. Обіцяють, що панно буде збережено. Говорячи про справедливість, цитують один документ — свіже рішення внести панно заслуженого художника України Опанаса Заливахи у список «нововиявлених» пам'яток культурної спадщини. І це говорять про шедевр, створений ще 1974 року.
Якщо краяни не дуже заклопотані, то залишилася ще пельменна, де поки що можна побачити роботу Опанаса Заливахи. Поспішіть.
Чим закінчились перемовини в кабінеті голови міста читайте у настуній статті.