19 травня 2008 року / 08:14
«А Баба Яга проти!»
Категорія: Політика, Культура
Приблизно минулої зими розпочалися дискусії щодо місця встановлення пам'ятника Степанові Бандері. Мітинги, збори, круглі столи — емоції, аргументи і ніякої згоди. Мешканцям міста у теплий недільний день, мабуть, більше хотілося відпочивати, ніж мітингувати. Особливої активності в обговорюваному питанні присутні на Вічовому майдані не проявляли.
«Пам'ятник Бандері — у центрі міста. Чому міська влада проти?» Таке питання ставили перехожим на Вічовому майдані організатори мітингу — члени Івано-Франківської міської організації націоналістичного руху України.
За словами голови міської організації Анатолія Мартиненка, проти встановлення пам'ятника на Європейській площі внук, племінниця Бандери і більшість громадян міста. Є висновки і незалежних архітектурних експертиз, щоправда, з Києва та Львова. Із 1200 опитаних респондентів, 53 % висловились проти обраного владою місця для пам'ятника, наголошує пан Мартиненко.
Міський голова Івано-Франківська каже, що вибір місця — не його власне рішення, а сесії міської ради ще з березня 2007 року. Вже закладено та освячено наріжний камінь монументу і в той час ніяких мітингів протесту не скликалось. На думку Віктора Анушкевичуса, якби це був камерний варіант постаменту, то звичайно, місце для пам'ятника знайшлось би і в центрі міста.
«Якщо ми говоримо про пам'ятник Бандері і в його особі про пам'ятник всьому національно-визвольному руху, а саме в такому аспекті розглядалося це питання, — говорить Віктор Анушкевичус, — то площа має бути відповідно масштабною. Мова йде не про пам'ятник, а про цілий комплекс».
Монумент Степана Бандери має бути не лише для міста й області, а й для усієї України. Міський голова ознайомив журналістів з документом, в якому 34 громадські організації і політичні партії заявили про підтримку рішення міської ради щодо будівництва пам'ятника на Європейській площі.
«Коли звертаються до мене Народний рух України, Українська народна партія, Конгрес українських націоналістів, УРП Собор, УНА-УНСО — тобто провідні партії, які мають сьогодні електоральну підтримку і вагу на Прикарпатті, то я їхньою думкою маю керуватися. Більше того, я цікавився думкою самих учасників визвольних змагань, ветеранів ОУН-УПА, і Братство УПА Карпатського краю, і Всеукраїнське братство однозначно підтримали ідею спорудження пам'ятника на Європейській площі».
В комплекс за проектом архітектора Дорошенка входитиме власне скульптура, буде організовано навколишній простір, в підземній частині розміститься музей визвольних змагань.
«Можна собі спрогнозувати, яка кількість людей на 1 січня збиралася би біля монументу Степану Бандері, якщо такий монумент буде стояти в місті Івано-Франківську. Місто росте, місто розвивається, і коли ми говоримо про те, що сьогодні Європейська площа не зовсім в центрі Івано-Франківська, то через 50, 100 років, я думаю, що місто розростеться і це буде центральною частиною» — підсумував міський голова Віктор Анушкевичус.
І серед представників влади, і серед городян починає вкорінюватись думка, що питання про пам'ятник Степанові Бандері навмисне заговорюється, щоб ніколи пам'ять про справжнього патріота не була увічнена в нашому місті.