30 квітня 2008 року / 16:57
Найколоритніші етнічні вироби на «Великодні у Космачі»
Категорія: Культура
З самого ранку в перший день фестивалю гостям та учасникам свята грали трембіти. У центрі Космача сотні народних майстрів презентували свої творіння у галузі писанкарства, вишивки, кушнірства, малярства, ткацтва, і навіть незвичайні народні інструменти.
Молодий львів'янин Гордій Старух кілька років збирає колоритні музичні інструменти. На гуцульській дуді, або, як її ще називають, козі, Гордій вчився грати кілька років: «Деколи кажуть, що то є шлунок кози, чи ще щось. Насправді то є шкіра цілої кози, шерстю всередину, в якої задні ноги зашиті. Дуже класний інструмент, особливо на весіллях».
А Роман Стрингалюк уже 40 років займається художньою обробкою металу. Особливе захоплення майстра — виготовлення зброї: «Я собі постановив таке, аби людина знала, що воно зброя, але аби воно не вистрілило. Хіба цей пістоль або така рушниця менше може милувати око, як якась картина живописна?» — усміхається майстер.
Особливим попитом на фестивалі користуються вишиті сорочки. Вишивальниця Світлана Романчич каже, що останніми роками носити їх стало модно і престижно: «Середня ціна — 180–250 гривень, 600 гривень — найдорожча сорочка, котра білим по білому, називається «колота». Над нею треба попрацювати, але воно того вартує».
Президент Віктор Ющенко також придбав на фестивалі кілька вишитих сорочок і веретенце. Він разом з дружиною і дітьми прибув на свято після обіду. Від фестивалю у Президента враження, за його словами, фантастичні: «У нас були батьки, в яких була материнська культура, традиція, історія. Через оцю історію ми хочемо показати, що українська нація сьогодні — це дуже цікава нація, важлива для світу і Європи».
«Поважати оце, — Віктор Ющенко вказав на власну вишиванку, — чи те, що ми бачимо тут на прилавках, — це шанувати свого діда», — підсумував Президент.
Всі концертні та розважальні заходи у програмі фестивалю скасували у зв'язку з оголошенням трауру в Україні. «Трембіти і роги — це такі музичні інструменти, які часто супроводжують сумні процесії, — говорить Дмитро Пожоджук, сільський голова Космача, — і цим якраз ми хочемо підкреслити, що ми сумуємо разом з усім українським народом».
Фестиваль триватиме три дні — з 30 квітня по 2 травня. У рамках свята відбудеться IV міжнародний з'їзд писанкарів, міжнародний симпозіум з гончарства та наукова конференція, присвячена розвитку туризму у Космачі.