30 квітня 2008 року / 16:50
Стародавня феєрія весни в сучасній Буківні
Категорія: Релігія, Культура
Виявом великої радості Воскресіння Христового з давніх-давен в усій Україні були гаївки, що водилися біля храмів у Великодні свята. У селі Буківна Тлумацького району без гаївок і забав Пасху не уявляють. Щороку буківнянці збираються біля церкви, аби ще раз довести, що свято бережуть традиції своїх пращурів.
Із сивої давнини у слов'ян першим річним святом вважалася зустріч весни з піснями та іграми. На Україні це свято молодості народило могутній барвистий потік ліричної поезії — гаївки. Колись їх співали, щоб прогнати зиму, закликати урожайне літо та напророкувати дівчатам і парубкам весілля. У танках і хороводах люди пробуджували бадьору енергію та життєрадісний настрій. З часом християнська Церква перетворила цю язичницьку традицію на святкування, приурочені Великодню.
У Буківні Тлумацького району на Великодні свята не обмежуються виключно збиранням кошика і освяченням дарів. Тут добре розуміють, наскільки важливим є збереження вірувань своїх пращурів, тому щороку буківнянці водять гаївки біля храму та забавляються. На свята жителі Буківни влаштовують ще й концерти і вистави.
Медик за фахом Роман Рибчин вже кілька років очолює колектив «Буківнянські скарби». Зачарований давніми українськими звичаями, він намагається їх відновити, навчити традиціям юних громадян. Завдяки йому вже зібрано п'ятнадцять унікальних гаївок.
Традиція гаївок відроджується в Україні, і особливо в Галичині. Співати їх на Великдень — велика радість. До сих пір залишається багато творів цього жанру, ще не записаних і недосліджених, які невпинно зникають разом із нашими бабусями. Тому кожен з нас повинен старатися зберегти хоча б оці крихти стародавньої феєрії весни.