18 січня 2008 року / 10:59
Водохреща
Категорія: Суспільство, Релігія
18 січня — Надвечір'я Богоявлення (Хрещенський Святвечір) або Голодна кутя. Цей день був підготовкою до Богоявлення, а тому більшість традицій і звичаїв підбивають підсумок дванадцятиденного святкового циклу.
Напередодні свята Водохрещення Господня строгий піст, так само як і в Різдвяний Святвечір. Цього дня їдять пісну кашу, овочеві млинці, медові оладки. Кутя готується з пшениці, меду і родзинок. Вранці відбувається літургія Василя Великого, на початку якої урочисто читаються пророцтва про Перше Пришестя Господа Ісуса Христа.
У цей день відбувається перше Велике освячення води, яка після ритуалу має дивовижні властивості — насамперед духовно зміцнювати і просвітляти людину. Нею освячують житло та ікони. Йорданська вода набуває неймовірних фізичних властивостей і не псується з часом.
Снігом, зібраним у вечір Водохрестя, зціляли недуги. А ще він добрий для умивання, тому воду з нього довго зберігають. Якщо зібраний цього вечора сніг кинути в колодязь, вода в ньому весь рік не пересохне і не зіпсується.
Напередодні Хрещення господарі крейдою малюють хрести на стінах, дверях, пристелях всіх будов. А в народі кажуть, якщо вранці падає сніг — гарно вродить хліб, якщо у Водохресну ніч небо чисте — буде багато гороху, сильні вітри з Півдня — до грізного літа.